Słyszenie głosów wcale nie jest objawem choroby, mało tego, to dotyka każdego człowieka! Dialog wewnętrzny jest prowadzony nieustannie w głowie każdego człowieka. Strony tej rozmowy to Mędrzec (lub inaczej „prawdziwe JA”) oraz Krytycy (przez niektórych nazwani „sabotażystami”).

Żeby w ogóle dostrzec coś takiego jak „wewnętrzny dialog”, potrzebny jest pewien stopień wtajemniczenia, powiem nawet dość głęboki. To jest właśnie „bycie tu i teraz” – dostrzeganie emocji i ich źródła, uzmysłowienie sposobu zachowania w konkretnych sytuacjach, sposobu patrzenia na świat i ludzi. Niestety dialog ten zazwyczaj jest mocno przesunięty na stronę sabotażystów, którzy krzyczą, wrzeszczą i rozrabiają zupełnie nie dając dojść do słowa Mędrcowi. To oni odpowiadają za niskie poczucie własnej wartości, za załamywanie porażką, za rezygnację, ucieczkę, za knocenie poczucia spełnienia.

Oto ich rodzaje i charakterystyka według prof. Chamine (Uniwersytet Stanforda):

Sędzia – wydaje werdykty, osądza, przykleja etykietki,

Żądny sukcesów – zaślepia chciwością i nadmierną ambicją,

Unikacz – prowokuje by zostawiać rzeczy na ostatnią chwilę,

Ofiara – usprawiedliwia wszelkie wymówki i ucieczkę,

Hiperczujny – wypatruje tylko kolejnej katastrofy

Zadowalacz – wyzwala pokłady egocentryzmu,

Kontroler – chciałby nad wszystkim panować,

Hiperracjonalny – do wszystkiego musi dorobić logiczne wytłumaczenie,

Pedant – wszystko utrzymuje w swoim systemie,

Niespokojny – prowokuje czarne scenariusze i złe myśli.

Każdy jest w każdym, u niektórych po prostu wśród tej grupy króluje jeden, dwóch liderów (najgłośniejszych).

Problem z sabotażystami polega na tym, że bardzo silnie oddziałują na nasze życie, ale w sposób zupełnie nieświadomy. Trzeba ogromnej pracy i chęci, żeby to dostrzec i zacząć kontrolować.

Jedynym sposobem zmiany swojego zachowania dyktowanego działaniem sabotażystów jest odkrycie tego mechanizmu.  Profesor Chamine, twórca idei psychologii pozytywnej, znacznie ułatwił to zadanie udostępniając za darmo test na wykrycie wpływu sabotażystów na nasze życie (www.positiveintelligence.com).

Czego się o sobie dowiedziałyście?