Co u Ciebie żywego?

Co u Ciebie żywego?

Co u Ciebie dziś żywego?

Co w Tobie jest żywe teraz?

 

Czy to nie jest przepiękne pytanie? Mam to szczęście słyszeć je ostatnio często z ust Kobiet. Piękne pytanie, które pozwala mi sprawdzić: co czuję tu i teraz? Jakie emocje? Gdzie je czuję w ciele? Co jest teraz dla mnie ważne, jaki temat, jaka sytuacja, jakie uczucie jest we mnie teraz żywe? W tym momencie? Czyli po prostu – czym żyję teraz, w tej chwili?

Po raz pierwszy usłyszałam to pytanie ucząc się NVC – Komunikacji bez Przemocy. Wydało mi się ono dziwne, trochę jakby egzaltowane, a jednocześnie… takie autentyczne, pełne szczerej nieinteresownej ciekawości, pełne intencji zobaczenia mnie.

Co u Ciebie jest żywego teraz? Czym żyjesz?

To jest pytanie z gatunku tych, które mnie zatrzymują. Wiecie, są takie pytania przez które można się prześlizgnąć. „Jak się czujesz?”  – można powiedzieć dobrze, źle, tak sobie, do dupy, fajnie. „Jak było w pracy?” – Dobrze, źle, średnio, jak zawsze.

Co w Tobie teraz żywego? To takie pytanie którego nie da się nie zauważyć. A jak już się je zauważy, to wtedy trzeba się zatrzymać. Zatrzymuję się więc i sprawdzam co u mnie teraz żywego. W ciele, w duszy. Potrzebuję oddechu, może dwóch żeby skontaktować się z emocjami, z ciałem, z umysłem. Co żywego czuję? Jakie emocje? Jak je nazwać? Kładę rękę czasem na brzuchu, czasem na sercu, wsłuchując się w symfonię tego, co we mnie teraz żyje. Wyczuwając poszczególne nuty, subtelne niuanse, różnice pomiędzy irytacją a zawiedzeniem, między satysfakcją a ekscytacją, między strachem a niepokojem; mam wielką radość z odkrywania tych nutek w sobie i nazywania ich. Wsłuchuję się w bicie serca i w oddech, wyczuwam napięcia w ciele – w karku, szczęce, w brzuchu albo w udach. Zaglądam do głowy, jakie myśli, jakie przekonania teraz mnie żywią? Czemu oddaję swoją uwagę?

Robię kolejny wdech i wydech do brzucha. Co u mnie teraz żywego? Słyszę swoje odpowiedzi i czuję tak wielką wdzięczność, że ktoś mnie o to zapytał. Że sama siebie zapytałam. Żeby się zatrzymać i z uwagą wysłuchać.

 

 

 

Co jest w Tobie żywe teraz? 

 

 

 1 thought on “Co u Ciebie żywego?”

  • Czuje to bardzo tak jak piszesz. Takie pytanie daje poczucie, ze ktos na prawde chce wiedziec, wysluchac, byc obecnym. Dziekuje za piekne przypomnienie <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *