Efekt Kopfkino wydarza się wtedy, kiedy odruchowo używasz swojej wyobraźni myśląc o rzeczach kłopotliwych, wstydliwych czasem odrażających, albo po prostu trudnych do zrealizowania w normalnym życiu.

Nie jest to jednak domena marzycielstwa zarezerwowana tylko dla frajerów i nieudaczników, którzy na każdym kroku przegrywają własne życie.

Pozwalając swojej fabule płynąć, powołujesz do życia niemożliwe bez konsekwencji uwikłania się w kłopoty, do których Twój scenariusz mógłby doprowadzić w prawdziwym życiu (rozpad związku, utrata przyjaciela, dobrego wizerunku, zażenowanie, które odczujesz mijając kolegę lub koleżankę na korytarzu w pracy czy szkole).

W ten sposób także w mojej głowie powstają scenariusze w ilości, która pozwoliłaby mi otworzyć wypożyczalnię filmów video. 

Wyobrażam sobie sytuacje niemożliwe do zrealizowania ze względu na ograniczenia przestrzenne. Tak bardzo chcę, żeby się wydarzyły, że zaczynam „kręcić” w swojej głowie film o nich.

Inne natomiast są możliwe do urzeczywistnienia, ale z różnych względów nie chcę lub nie mogę pozwolić, aby się wydarzyły. Aktorami bywają zazwyczaj niedoszli kochankowie, znajomi mieszkający w odległym mieście… Tworząc taki scenariusz w swojej głowie, można wtedy poczuć się spełnionym reżyserem, pełnym kreatywności, błyskotliwym artystą, gwiazdą rocka czy pięknością wyciągniętą na scenę podczas koncertu życia albo vipem na czerwonym dywanie sławy. Trzeba tylko uważać, aby nie popłynąć z kreacją scenariusza za daleko. W pewnym momencie bowiem piękna, magiczna historia kochanków uciekających od monotonii życia motocyklem pędzącym odludnymi autostradami Stanów, nakazuje im złapać samolot na stopa, wzbić się w powietrze stojąc na jego skrzydle, niespodziewanie przejąć stery, aby w kolejnej scenie porzucić lecącą maszynę i wyskoczyć ze spadochronem. Wtedy film w naszej głowie staje się już tylko 1896 lub 2006 odcinkiem nudnej telenoweli życia, bohaterowie powszednieją, a Ty nie będziesz w stanie spojrzeć im w oczy z zażenowania mijając na korytarzu pracy czy szkoły.

 

Lentää