Drogie Kobiety, dziś zwracam się do Was z ciekawostką dotyczącą rozwoju osobistego i ważnej sprawy jaką jest odpoczynek.

Kiedyś słyszałam wyliczenia Urzędu Statystycznego, że gdyby wycenić prace domowe jakie wykonuje kobieta, średnio dorabiałaby około 2 tysięcy złotych do pensji (podczas gdy mężczyzna niespełna tysiąc złotych- też nie wiem jakim cudem!). Jak zatem mówić o odpoczynku? Z pracy po dzieci, potem na zakupy, do kuchni, pralni, żelazka i tak w kółko. To moim zdaniem sprawiedliwe, żeby mówić o tym głośno, że tak właściwie kobieta ma najczęściej dwie prace i ma prawo być zmęczona, choć oczekuje się od nas coraz więcej.

Jeśli czujesz się rozdrażniona, brakuje Ci cierpliwości, łatwo się irytujesz, odczuwasz zmiany nastrojów, a dodatkowo zaczynasz coraz więcej podjadać, mieć problemy z zasypianiem i pesymistycznie podchodzić do świata, po prostu bierzesz na siebie za dużo!

„The power of full engagement” to książka opowiadająca o sposobach na odnalezienie satysfakcji z życia zawodowego i osobistego. Autorzy, którzy przez wiele lat pracowali z topowymi tenisistami, swoje doświadczenia przenoszą na grunt rozwoju osobistego. Zwracają uwagę na rytm życia, który jest nieodłącznie związany z cyklami zużycia i odnowy energii.

Mam wrażenie, że kobiety nie mają problemu z wykorzystywaniem energii, natomiast jeśli chodzi o jej odnowę to już tak. Tak jak nie ma szans na efektywną pracę bez odpoczynku, tak na dobre samopoczucie bez regeneracji i odnowy. Zachęcam zatem, żeby nie patrzeć na odpoczynek z wyrzutami sumienia, że jest to bezczynne siedzenie, ale jak na naturalny i nieodłączny element pracy, który gwarantuje szybkie, efektowne i sprawne wykonanie obowiązków, a przy tym poczucie spełnienia i satysfakcji.

Potwierdzono, że podczas odpoczynku do głowy przychodzą najlepsze pomysły, relaks jest jedyną skuteczną metodą walki ze skutkami stresu, czas regeneracji zapewnia zdrowie i lepsze samopoczucie co bezpośrednio przekłada się na relacje z ludźmi, wygląd, zdrowie, poczucie własnej wartości.

Na pewno warto, choćby na okres próbny, skończyć z niekontrolowaną presją by zdążyć ze wszystkim i wyznaczyć czas na odpoczynek, co pewnie będzie się wiązało niejednokrotnie z reorganizacją domowego schematu obowiązków. Uprzejmie informując bliskich, że jeśli chcą mieć w domu piękną, zdrową i spełnioną Mamę, Żonę lub Córkę muszą się zgodzić na nowe warunki, bo dzięki nim skorzystają wszyscy!