Kaleki wzór

Kaleki wzór

Naukowcy wzięli pod lupę postać, z którą niestety bardzo wiele dziewczynek porównuje swoje ciało. Pomimo zapewnień producenta, że lalka Barbie jest zrobiona w skali 1:6, a jej proporcje odpowiadają kobiecym proporcjom, wyniki są porażające… Jak wyglądałaby Barbie, gdyby była żywa?

Nogi Barbie są dłuższe o 30% od nóg przeciętnej kobiety. Uda i łydki są nienormalnie cienkie, nie wspominając już o kostkach, które złamałyby się przy pierwszym kroku. Ponadto jej stopymają długość 15 cm, czyli tyle, ile u rocznego dziecka.

barbie-toy-real-life

Nadgarstki żywej Barbie mają 9 cm obwodu. U przeciętnej kobiety jest to ok. 15-18 cm. Barbie nie mogłaby poruszać się nawet na czworakach czy o kulach, ponieważ jej nadgarstki także by się złamały. Nie byłaby w stanie podnieść nawet książki.

Szyja Barbie jest dwa razy dłuższa i niemal dwa razy cieńsza od szyi przeciętnej kobiety, co przy jej nienaturalnie dużej głowie natychmiast zaowocowałoby złamaniem karku.

Obwód talii to 40-45 cm. W Barbie zmieściłoby się pół wątroby i kawałeczek jelita.

Barbie ma poważną niedowagę, nie miesiączkuje, nie jest w stanie się poruszać, organy wewnętrzne nie mieszczą się w jej brzuchu. Jak bardzo skrzywdzone są dziewczynki, dla których to kalekie monstrum stało się ideałem piękna!

Marzy mi się inny kanon piękna. Kanon kobiety, która zmaga się z wyzwaniami życia. Jej biodra muszą pomieścić nowe życie. Jej nogi muszą być silne, aby mogła uciekać przed zagrożeniem albo biec do ukochanego. Jej ręce muszą być silne, ponieważ mają w sobie moc sprawczą (nigdy nie zapomnę starych rąk mojej babci – pozornie cienkich jak patyki, ale niezmordowanych jeśli chodzi o ukręcanie ciasta, czemu moje młode ręce nie podołały). Jej piersi – małe, duże, jędrne, obwisłe – mają karmić i dawać radość z dotyku. Przywołując cytat z cudownej książki „Biegnąca z wilkami”: „Każde piersi, które karmią i czują, to dobre piersi”. Marzy mi się, aby dla dorastającej dziewczynki wzorem była jej matka z rozstępami po ciąży na brzuchu i babcia z silnymi, chudymi (lub pulchnymi) dłońmi. A nie kaleki wzór Barbie.

Joanna

 

grafika pochodzi ze strony www.businessinsider.com2 thoughts on “Kaleki wzór”

  • Wiem, że wpis jest bardzo stary, ale muszę to napisać. Popłakałam się czytając Twoje słowa. Tak pięknie i mądrze napisałaś.

  • Nie wiem, czy wiesz, lecz lalki Barbie miały bardzo różne moldy ciał. Np. TNT, Pajacyk, BB (lub obecnie:) 2015 Classic, Curvy, Petite, Tall. Nie znam dziewczynki, która porównywałaby się do lalki Barbie. Żadnej. Gdy przeczytałam ten post, popłakałam się. Z mojej bezsilności co do ludzkiej ignorancji. Ja wiem, że chcesz dobrze. Ja też. Dlatego Ci mówię. Syndrom ,,Ballon Head” o którym wspomniałaś jest wadą przy produkcji. Lalka normalnie ma mniejszą głowę, lecz czasem może trafić się wadliwy towar.
    Lalka nie jest wzorem, jak ma wyglądać kobieta. Stara się ją po prostu naśladować! I jest podobna. W tym ciele, gdyby powiększyć ją do ludzkiej skali, może być pusta ofiara mody, lub mądra, wrażliwa dziewczyna kochająca swoje ciało, mimo chudych nadgarstków i braku podstawowych organów wewnętrznych.
    Dziękuję za uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *