Lunula – kobiecość symboliczna

Lunula – kobiecość symboliczna

Myślę, myślę, kombinuję. Wytężam pamięć i nie mogę sobie przypomnieć. Skąd, na Boginię Matkę (skoro mówi się „na Boga Ojca”, to można też „na Boginię Matkę”?) dowiedziałam się, co to jest lunula? Nie pamiętam, naprawdę nie pamiętam, bo to było kilka lat temu. Ale odkąd się dowiedziałam, zapragnęłam mieć swoją własną. Jakiś czas później kupiłam swoją pierwszą lunulę. Nie lubię się z nią rozstawać. Bo lunula to dla mnie taka kobiecość symboliczna, kobiecość zamknięta w półksiężycu.

 

Co to jest lunula? Według źródeł internetowych, lunula to „noszona na szyi ozdoba w kształcie półksiężyca, symbol płodności”. Lunule były typowo słowiańską ozdobą. Nosiły je panny i mężatki, znajdowano i znajduje się je w grobach słowiańskich sprzed kilkunastu wieków.

Symbolika lunuli jest różnie rozumiana i interpretowana. Niektóre źródła podają, że lunula była amuletem wzmacniającym płodność, inne, że symbolizowała kobiecą siłę lub miała zapewnić kobiecie ją noszącej ochronę i przychylność bogów.

Choć lunula ma kształt sierpu księżyca, to dla mnie lunula jest symbolem pełni. Pełni kobiecości, pełni kobiecych  możliwości. Symbolem płodności, ale nie tylko tej dosłownej. Płodności, rozumianej jako siły i chęci tworzenia. Kreatywności, możliwości realizowania swoich marzeń i pragnień.

Lubię mieć moją lunulę zawsze na szyi, najczęściej schowaną pod bluzką tak, że metal dotyka skóry – najpierw jest chłodny, ale mosiądz szybko się nagrzewa. Zdarzyło mi się kilka razy wrócić do domu, bo zapomniałam mojego półksiężyca. Lubię, kiedy moja lunula kołysze się przy każdym kroku, delikatnie przypominając mi o tym, że jestem Kobietą, przypominając mi o innych Kobietach, może moich dalekich przodkiniach, które nosiły na szyi podobne ozdoby.

Lubię, kiedy ludzie pytają mnie, co symbolizuje ten dziwny kształt, który noszę na szyi. Lubię wtedy powiedzieć – symbolizuje Kobiecość. Przez duże „K”. Symbolizuje to wszystko, czym dla mnie Kobiecość jest. To wszystko, co czasem tak trudno mi wytłumaczyć i ubrać w słowa.

Dla mnie takim symbolem jest – między innymi – lunula.10 thoughts on “Lunula – kobiecość symboliczna”

 • Lunula jest symbolem kobiecości, to się zgadza, ale płodności w sensie rodzenia dzieci a nie kreatywności, nie ma co tu naciągać.
  Miała dawać szczęście i chronić przed złymi siłami.

  • Elis strasznie spłaszczyłaś płodność. Czy kobiecość kojarzy się tylko z wydaniem potomstwa. Bzdura jestem w 100 % kobietą i czuję swoją płodność zupełnie jnaczej. To wszystko czym i kim jesteś, wszystko co tworzysz, czym się dzielisz. Twoja nieskończoność.

 • a może by tak stworzyć jakiś nasz współczesny symbol jednoznacznie odwołujący się do szeroko rozumianej Kobiecości? nie tylko do płodności, jak widać, jednak częściej rozumianej jako płodności biologicznej? może jakiś konkursik, najlepiej ogólnopolski. Albo po prostu niech każda sobie znajdzie swój własny :) hmm….

  • Pomysle nad konkursikiem! Nie ogolnopolskim ale takim na blogu jak najbardziej. Cudowny pomysl! Ciekawa jestem jaki bylby Twoj symbol Kate ?

  • NIEEEE !! Nie róbmy tego. :):) Mamy już piękny i wyjątkowy symbol :) Moim, zdaniem nie ma potrzeby żeby wymyślać nowy. Zwłaszcza, że symbol ten ma bardzo stare korzenie i fajnie jest nosić symbol, które nosiły tylko Kobiety na przestrzeni wieków, bardzo, bardzo temu :). Warto zachować i nie zapominać o starych symbolach zwłaszcza jak są pozytywne. Jak najbardziej ogólna interpretacja jako „kobiecość” jest wystarczająca, a tylko lepiej jak każdy/ każda może dodatkowo dowolnie go zinterpretować :). No i ważne jest też, że symbol ten jest nie tylko ogólnopolski ale również międzynarodowy ;). Należy on do każdej Słowianki :) .

 • Witajcie Kochane <3 Mam pytanie dotyczące płaszczyzny ułożenia samego symbolu księżyca. Jakie właściwości ma, gdy jest skierowany wierzchołkami do góry, a jakie gdy jest skierowany do dołu? Czuję, że ma to znaczenia. Z góry dziękuję za odpowiedź :)

  • Cześć, wyczytałam ( niestety nie mogę odnaleźć źródłowej stronki w internecie), że odwrócona lunula jest symbolem czarostwa, magii, podobno czarnej. Ale taka interpretacja o „czarnej” wpadła mi w oczy tylko raz w internecie, nie wiem na ile jest wiarygodna. Miłego dnia :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *