Pewność siebie: jak ją zbudować i zatrzymać (część 1)

Pewność siebie: jak ją zbudować i zatrzymać (część 1)

Przyznaj, zdarzyło Ci się kiedyś zrezygnować z celu, bo nie starczyło odwagi do jego realizacji? Ciągle słyszysz w głowie, że masz „słomiany zapał”? Jeśli pewność siebie nie jest Twoją mocną stroną, mam dobrą wiadomość. Jest kilka prostych ćwiczeń, które pomogą Ci uwierzyć w siebie i wzmocnić poczucie własnej wartości, aby wreszcie osiągnąć cele, na których Ci najbardziej Ci zależy.

Budowanie pewności siebie

W książce „Cała naprzód” znalazłam jeden z moich ulubionych cytatów: „bez jasno określonych priorytetów trudno jest podejmować decyzje”

Według mnie to jeden z najważniejszych aspektów pewności siebie. Prawda jest taka, że najłatwiej pogubić się w życiu, kiedy sama nie wiesz czego chcesz. Kiedy nie masz czasu, odwagi czy inspiracji, aby usiąść i spokojnie samemu zadać sobie pytanie: „jak chcę, aby wyglądała moja przyszłość” – zdajesz się na to, co radzą inni. Nic dziwnego, że trafiasz do miejsca, w którym wcale nie chciałaś być. Oto kilka zadań, które powinnaś zrobić dziś wieczorem

3 sposoby, aby wzmacniać poczucie własnej wartości

Jasne nazwanie swoich priorytetów, wartości, celów to pierwsza rzecz, od której zaczyna się budowanie własnej wartości. Kiedy masz jasną wizję tego, czego chcesz dokonać jesteś już na dobrej drodze, aby trzymać się swojego planu. To wbrew pozorom naprawdę kluczowy krok. Dlatego poświęć najbliższy wolny wieczór, aby usiąść z kartą papieru i dokładnie opisać punkt, w którym chcesz się znaleźć za 5 czy 10 lat.

#1 Stwórz wizję

Wyobraź sobie jak wyglądasz, gdzie jesteś, kto jest z Tobą, gdzie mieszkasz, czym jesteś otoczona, a nawet jaka jest pogoda. Dokładnie uchwyć, wypełnij i utwal sobie ten moment. I za żadne skarby się go nie puszczaj! To Twój drogowskaz, Twoja droga, Twój cel. A mając jasność dokąd zmierzasz,  budujesz pewność siebie i swoich możliwości.

#2 Stymuluj umysł pozytywnymi przykładami

Jest jeszcze jeden sposób, o którym chcę Ci powiedzieć. Musisz wiedzieć, że to co w życiu osiągamy, w dużej mierze zależy od naszego otoczenia – a mówiąc wprost: od tego, co uznajemy za możliwe.

Gdy wokół masz osoby, którym wszystko jedno, albo które wciąż twierdzą, że się nie da – po cichu zaczniesz przyjmować to za prawdę. Ale tak nie jest. Punkt widzenia zależy zawsze od punktu siedzenia. W każdym moim vlogu i podcaście na końcu powtarzam jak mantrę jedno proste stwierdzenie: „niezależnie od tego jak brzmi Twój cel, jesteś (i zawsze będziesz) w stanie tego dokonać – jedyne czego Ci potrzeba, to odwagi!”. Naprawdę w to wierzę. Patrzę ciągle na ludzi, którzy dokonują niemożliwego, którzy zmieniają swoje życie,  mają odwagę iść za głosem serca. I wiesz co? To działa.

Najlepszą radą jaką mogę Ci dać jest: patrz, na tych, którzy osiągnęli sukces. Inspiruj się historiami osób, które Ci imponują. Czytaj biografie wielkich odkrywców i wynalazców. Stymuluj swój umysł, aby ciągle przenosić granice tego co uważasz za możliwe. (Jeśli nie wiesz od czego zacząć, posłuchaj tych wywiadów.

#3 Próbuj i popełniaj błędy

Choć oba powyższe punkty są naprawdę bardzo ważne, to o czym za chwilę powiem jest tak naprawdę najważniejsze. Jedyną drogą do budowania pewności siebie jest próbowanie, popełnianie błędów i próbowanie od nowa.

Nikt z nas nie przyszedł na ten świat z gotowym przepisem na życie. Małe tego, im więcej życia upływa, tym trudniej ten przepis znaleźć. Jasne, niektórzy mają łatwiej, bo wsparcie rodziców czy bliskich, ale musisz wiedzieć, że ta siła jest w nas. W każdym z nas. Niezależnie od tego z jakiego domu pochodzisz.

Tym co odróżnia szczęśliwych od nieszczęśliwych jest to, jak bardzo są wytrwali. Kiedy patrzysz na kolejne niepowodzenie jak na lekcję, z której możesz wyciągnąć wnioski, wiesz, że to także jest krok naprzód. Kiedy dociera do Ciebie, że porażka wcale nie waży na ostatecznym wyniku, masz siłę, aby próbować wciąż od nowa.

Arlene Harder w swojej książce tak opisała to, o czym piszę: „poczucie własnej wartości to świadomość, że jesteś zdolna stawić czoła życiowym wyzwaniom i że zasługujesz na szczęście”. Każde niepowodzenie Cię wzmacnia – czy tego chcesz czy nie.

Stwórz własną tablicę marzeń

Kiedy czujesz się zagubiona i niepewna w tym, czego tak naprawdę chcesz – jest jeszcze coś, co może w tym pomóc. Stwórz własną tablicę marzeń. To zbiór inspiracji, cytatów, przemyśleń, wniosków i wszystkiego co Cię inspiruje, pozytywnie ładuje i napędza. Wcale nie musisz od razu znać odpowiedzi na wszystko. Pierwszy etap to zadawanie pytań, a zobaczysz, że wszystko samo zacznie się układać. Choć tablica marzeń ma być przede wszystkim Twoim projektem i możesz ją zrobić jak tylko Ci się to podoba – tu znajdziesz prostą instrukcję od czego zacząć

 

To sporo informacji jak na jeden wieczór. Dziś skup się na tym, aby naszkicować jasną wizję celu, do którego zmierzasz. W kolejnej części dowiesz się jak radzić sobie z krytyką, która nas spotyka i jak dać prowadzić się wewnętrznej mądrości.

Ściskam,

Kasia

P.S. Stworzyłam także bezpłatny audiotrening, w którym opowiadam o 3 strategiach, które pomagają zmienić sposób postrzegania własnych możliwości. To podcast, więc możesz go słuchać nawet jadąc do pracy, czy sprzątając. Aby pobrać 20-minutowe nagranie (i dołączyć do mojej skrzydlatej społeczności) kliknij TU

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *